Sága Nesmrtelní

26. listopadu 2012 v 17:38 | Vicky |  Knihy
Sága Nesmrtelní/ The Immortals
Alyson Noëlová
1. díl: Napořá/ Navždy
První díl nové knižní řady Nesmrtelní ocení především čtenáři Stephenie Meyerové a její série Stmívání. Sedmnáctiletou Ever trápí po automobilové nehodě, při které zahynuli její rodiče, mladší sestra a pes, pocit viny za to, že jako jediná přežila. Navíc se z ní po nehodě stala jasnovidka, slyší myšlenky jiných lidí a vidí jejich auru. Cizí myšlenky na ni dotírají na každém kroku, a proto se Ever stále víc uzavírá před světem. Okolní hlasy se snaží přehlušit muzikou burácející ze sluchátek, která skoro nesundává z uší. Všechno se ale změní, když potká Damena, který jediný dokáže zklidnit její mysl a ztišit hluk v její hlavě. Ani on není jako ostatní smrtelníci, jeho svět plný tajemství a zázraků Ever neobyčejně přitahuje, zároveň v ní však vyvolává znepokojivé otázky…


2. díl: Modrý měsíc/ Modrý mesiac
Na začátku druhého dílu bestsellerové knižní řady Nesmrtelní, jejíž překladová práva se prodala do 34 zemí, se zdá, že lásce mezi Ever a Damenem už nestojí nic v cestě. Hrdinka proniká to tajů své nové identity a do temného, svůdného světa nesmrtelných. Jenže pak Damen onemocní, začne chřadnout a ztrácet své neobyčejné schopnosti. Zoufalá Ever se na jeho záchranu vydá do Země léta a tam objeví způsob, jak vrátit čas. A najednou má na výběr ze dvou možností: Může zachránit umírajícího Damena, nebo otočit běh času, zabránit nehodě, která jí vzala celou rodinu, a žít jako dřív. Jenže cena je příliš vysoká…

3. díl: Země stínů/ Krajina tienov
Námětem třetího dílu Nesmrtelných je opět vášnivý milostný vztah Ever a jejím nesmrtelným přítelem Damenem. Cena, kterou Ever musela zaplatit za Damenovo uzdravení, je nelidsky vysoká. Aby Damen znovu neonemocněl a navěky se neodebral do Země stínů, nesmí mezi oběma milenci dojít k žádnému tělesnému kontaktu. Ever se s tím nehodlá smířit a zoufale hledá, jak tohle prokletí zrušit. Do jejího života však náhle vstupuje atraktivní a sympatický Jude, který ztělesňuje vše, po něčem může mladá žena toužit…

4. díl: Temný plamen/ Temný plameň (v CZ zatím nevyšlo)
V tomto netrpělivě očekávaném pokračování série Nesmrtelných, jež se stala Bestsellerem, Ever pomáhá své nejlepší kamarádce Haven s její přeměnou v nesmrtelnou. Snaží se jí udržet v nic nedělání, a ohrozí je, když se snaží získat kontrolu nad svým nepřítelem Romanem, aby konečně získala protijed, který zbaví Damena prokletí a umožní jim být zas spolu. Ale když nedbale pronesené kouzlo selže, má za následek silné, cizí pouto, jež ji místo Damena váže k Romanovi. Ever se obrátí na Juda a temnou magii, v zoufalé snaze vymanit se z prokletí, až nakonec riskuje vše, co zná a miluje… včetně milovaného Damena…

5. díl: Hvězda noci (?)/ Hviezda noci
Z nejlepších přátel se stávají ti nejhorší nepřátelé - znají všechna vaše tajemství, každou slabou stránku… Vědí, jak Vám nejvíce ublížit...
Potom, co celá staletí bojují za to, aby mohli být spolu, závisí Eveřina a Damenova budoucnost na poslední rozhodující zkoušce, která zanechá čtenáře lapající po dechu.

6. díl: Everlasting (věčný?)
(Zatím pouze americká obálka)
Šesté a poslední pokračování romantické příběhu, jež okouzlil celý čtenářský svět. Ever a Damen strávili staletí tváří tvář svým úhlavním nepřátelům, žárlivým přátelům a jejich vlastním nejhorším obavám, a to vše v naději, že budou už navždy spolu. Nyní v Everlastingu je jejich osud konečně nadosah.
Zůstanu již konečně navždy spolu, nebo se jejich osudu již nevratně rozervou?

Můj názor: (pozor, spoilery) Tato sága začíná skoro stejně jako většina jiných. Je tu hlavní hrdinka Ever, tajuplný Damen a oba mají svá tajemství. Damen je nesmrtelný, Ever umí číst myšlenky a vidět auty ostatních - kromě Damena. Zamilují se do sebe, znovu se rozcházejí… V knížce se dozvídáme, že Damen pořád ztrácí a nalézá Ever, pokaždé v jiném těle, se stejnou duší. Jenomže pokaždé Ever umře, takže nikdy spolu nejsou dlouho. A též zjišťujeme, že jejich láska je nekonečná a jak moc se ti dva milují…, jenže podle popisu Ever to tak nevypadá. Damen každou chvíli flirtuje s Eveřinou úhlavní nepřítelkyní, neříká jí pravdu, a celkově se zdá, že jim to spolu moc neklape. Jako všeobecně má knížka docela dobrý děj, ale rozhodně nepatří mezi mé nejoblíbenější. Celá sága má šest dílů, přičemž v ČR vyšly zatím tři (nebo možná víc, ale v knihkupectvích v Plzni tedy ještě ne). Takže si říkám, že když už je to tak dlouhé, nějaká lepší zápletka tam musí být.
Dále se mi vůbec nelíbí české obálky. Britské a americké mi přijdou nádherné, tak proč musí češi navrhnout vlastní, který jsou ke všemu hrozný? Za sebe říkám, že knihy mě oslovují právě obálkami - a kdybych Nesmrtelné tehdy nevyhrabala v knihovně a neříkala si, že obálka se prostě nepovedla a ta příští bude určitě lepší, až ke třetímu dílu bych se nikdy neprokousala. Nevím, jak vy, ale podle mě už horší být nemůžou.
No, pokračuji s dějem. Každá kniha má něco do sebe a je vidět, že je to lepší a lepší. Třetí díl jsem zhltla za pár dní, ačkoli děj nebyl nejoriginálnější, četlo se to plynule a docela dobře. Myslím, že do dalších dílů (pokud toto století ještě vyjdou u nás) se pustím. Zatím to vypadá tak, že Eveřina kamarádka se stala obětí Romana, záporáka Nesmrtelných, a umřela. Ever, protože je nyní také nesmrtelná díky Damenovi, jí daruje nesmrtelnost, ačkoli to znamená další problémy k řešení. Např. Ever a Damen nemůžou být spolu kvůli kouzlu, co Ever pokazila. Je to hodně komplikované. Co mi na třetím díle vadilo, bylo slovo: Karma. Protože Damen a Ever nemůžou být spolu, viní z toho Damen sám sebe a to, že se šest set let choval špatně, takže jeho karma ho teď dostihla! Já nevím, ale poté, co se tam tato věta objevila podruhé, mi začala lézt na nervy. Také se našlo hodně odstavců, které jsem přeskakovala - je tam napsáno hodně věcí, které by stačilo shrnout do dvou vět, ne do celé kapitoly.
Přesto hodnotím ságu pozitivně, protože každá další kniha se mi líbí víc, což třeba u série PÁD nemohu říct. Ale je to jen můj názor. Docela mi vadí časové intervaly, jakým knihy vycházejí. Myslím, že na třetí díl jsem čekala skoro rok. Jistě, jsou takové knihy, ale jednotlivé díky Nesmrtelných nejsou moc dlouhé a moc se tam toho neděje.
To by bylo k Nesmrtelným všechno. :) Už vás nebudu dál trápit. Jestli se do této ságy pustíte, tak přeji příjemné počtení. :)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Erin Erin | E-mail | Web | 26. listopadu 2012 v 20:31 | Reagovat

Páni, vypadá to dost hustě!!
Asi se po tom podívám, mám poukázku do knihkupectví, alespoň ji využiju :-)
Ty jo, fakt mě to zaujalo. Sice to není nic extra nového, ale příběh se mi zdá pěkný. Ale nechápu české obálky... -_-" Ty slovenské jsou tak krásné, ty české mi přijdou strašně... umělý. No, každopádně díky ta typ :-)

PS: Strašně moc se omlouvám, dopis i se seštitem bych mohla poslat ... snad v pondělí. Zkusím to stihnout dřív, ale ta škola mi leze na mozek :-(

2 Aravis Aravis | Web | 27. listopadu 2012 v 15:51 | Reagovat

Hm... vypadá to dobře :) Jak tak koukám, dopis pro Ježíška se mi začíná plnit :D ;)

3 Alea Alea | Web | 28. listopadu 2012 v 9:23 | Reagovat

Já osobně přečetla první díl a to mi stačilo. Není to špatná kniha, ale zkrátka mě to moc neoslovilo :).

4 DeeDee DeeDee | Web | 28. listopadu 2012 v 14:19 | Reagovat

Četla jsem první a druhý díl, a nějak mě nebavý až budou mít v knihovně třetí díl... Anglické obálky se mi taky líbí víc než ty český (všimla jsem si, že skoro všechny obálky, které jsou jiné než u originálu, jsou divné a nepovedené)
Co se týče děje tak se mic nelíbil a jméno Damen mi až moc připomíná Damona z TVD :-D

5 Domča Domča | Web | 1. prosince 2012 v 10:25 | Reagovat

Zatiaľ som prečítala prvé 4 časti a chystám sa aj na ostatné :-) Tieto knihy sa mi veľmi páčia

6 Eloran Arroway Eloran Arroway | Web | 2. prosince 2012 v 20:34 | Reagovat

Tohle (první díl) se mi nějakým záhadným způsobem objevilo v mojí nové mp3ce. (Jasně, tak záhadný to nebylo, prostě to tam někdo přibalil :D :D)
Poslouchala jsem asi třicet minut, ale moje angličtina není tak dobrá, abych to stačila všechno pobrat, takže jsem i ráda, že už to vyšlo v češtině. Aspoň se můžu podívat, čemu jsem nerozuměla. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama